استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل

می دانستید که رنگ سبز معجزه می کند؟ ثابت شده است اگر روزانه چهل دقیقه به این رنگ نگاه کنید تاثیر صد در صد مثبتی در روحیه شما خواهد گذاشت؛ اکنون تصور کنید این انرژی را از رنگ سبز گیاهان بگیرید. در این مقاله به تاثیر گیاهان در فضای خانه و محل کار شما می پردازیم و چند گیاه با شرایط نگهداری آسان را معرفی می کنیم.

اگر در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا، یا حتی در مناطق آرام زندگی می کنید؛ اگر یک خانه آپارتمانی یا حتی ویلایی دارید، می توانید گوشه ای از طبیعت را به خانه های تان راه دهید. هر روز با نیم نگاهی به آنها از خواب بیدار شوید، در کنارشان آشپزی کنید و یا روی مبل استراحت کنید و از این زیبایی لذت ببرید.

علاوه بر این اگر می خواهید در محیط کارتان احساس راحتی بیشتری کنید و به دفتر کار خود روح ببخشید با اطمینان گیاهان این امکان را فراهم می کنند. حتما شنیده اید که بعضی از گل ها نیاز به همزبان دارند، دلشان می خواهد بنشینید و دقایقی برایشان صحبت کنید! از هرچیزی که دوست دارید، از روزمرگی هایتان بگویید، خستگی هایتان را به در کنید یا خبرهای خوش را اول به آنها بدهید! مانند یک موجود زنده با آن ها رفتار کنید تا زندگی از یادشان نرود.

بی راه نگفته ایم اگر بگوییم گلها چندان تفاوتی با ما ندارند. از ما مراقبت می کنند و نیاز به مراقبت دارند، هرچه بیشتر به خاک و گل آنها برسید برای حیات دادن به شما بیشتر انرژی دارند. پس اگر تصمیم گرفتید گل ها را به خانه خود راه دهید حتما با طریقه نگهداری آنها آشنا شوید.

در ادامه از چند نوع گیاه آپارتمانی برایتان می گوییم و شما را با شیوه نگهداری آنها آشنا می کنیم. این گل ها به افرادی پیشنهاد می شود که دوستانی با وفا می خواهند، دوستانی که اگر دو سه روزی بهشان نرسید امید دارند روز چهارم به سراغشان می روید!

گل سانسوریا Sansevieria

سانسوریا به نام ‌های گیاه شمشیری یا نیزه ‌ای نیز شناخته می‌شود. سانسوریا یکی از مناسب‌ ترین و پر طاقت ترین گیاهان آپارتمانی یا درون خانه‌ای محسوب می شود و می‌توان آن را در نقاط مختلف منزل نگهداری کرد.

آبیاری سانسوریا

سانسوریا همانند سایر اعضای خانواده کاکتوس ‌ها از مقاومت بالایی در هوای گرم و خشک برخوردار است و برگ ‌های خود حجم زیادی از آب را برای مدت زمانی طولانی نگاه می دارد؛ بنابراین میزان آب مورد نیاز آن نیز بسیار کم است. در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان با هر دو هفته یک بار آب دادن شاداب می ماند.

گیاهی همیشه سبز و کم توقع نسبت به نور

این گیاه شیک و زیبا شامل چندین نوع در رنگ ها و سایزهای مختلف است. سانسوریا به دلیل نگهداری آسان محبوب است این گل می تواند هم در سایه و هم در کنار نور زندگی کند اما از یاد نبرید که جای آن زیر سقف شماست نه جایی که نور مستقیم به آن بتابد.

خواص سانسوریا

خواص این گیاه شمشیری شما را شگفت زده می کند. از خواص گل سانسوریا در خانه می‌توان به تاثیر بسیار زیاد این گیاه در پاکسازی محیط اطرافش اشاره کرد و به همین علت است که این گیاه یک گزینه مناسب و ایده‌آل برای آپارتمان محسوب می‌شود و می تواند بسیاری از سموم از جمله تولوئن و فرمالدئید را پاکسازی کند. اگر محل کارتان در معرض این سموم است سانسوریا می تواند یک تصفیه هوای کامل باشد. این گیاه همچنین به دلیل قدرت اکسیژن سازی در شب گزینه مناسبی برای اتاق خواب منزل شماست. از دیگر محاسن این گیاه می توان به رشد طولی آن اشاره کرد که فضای کمی را اشغال می کند.

گل زامیفولیا Zamioculcas Zamiifolia

این گل از خانواده کاکتوس نیست اما حقه های آن ها را از بر است. زامیفولیا به سخت جانی معروف است. اگر با نگهداری گیاهان آشنا نیستید پیشنهاد می شود برای شروع این گل را انتخاب کنید.

زامیفولیا مانند سانسوریا می تواند هم در سایه و هم در کنار نور زندگی کند اما هرچه نور کمتر به آن بتابد ضخامت برگ هایش نیز کمتر می شود.

دشمن این گل آب زیاد و نور مستقیم است. به همین دلیل در ردیف گل های با وفا قرار می گیرد. با هفته ای یکبار آبیاری زامیفولیای ما قانع می شود.

نکته قابل توجهی که وجود دارد سمی بودن این گیاه است. نه اینکه سم تولید کند و در هوا پخش شود اما بلعیدن هر قسمت از این گیاه مضر است. اگر کودکان بازیگوشی دارید باید این مساله را حتما در نظر بگیرید.

گل آگلونما Aglaonema

آگلونما گیاهی بسیار زیبا و مقاوم است. بیش از چهل نوع در طرح ها و رنگ های مختلف از این گل وجود دارد که هرکدام از آن ها خیره کننده اند. از جمله می توان به آگلونمای کاتلاس، سفید، بلک، صورتی و آگلونمای پیکتوم یا سه رنگ اشاره کرد که بسیار کمیاب است.

نگهداری انواع این گیاه تقریبا مشابه است و آبیاری آن هر بار پس از خشک شدن لایه رویی خاک نیاز است. نسبت به دو گیاه دیگری که معرفی کردیم به آب بیشتری نیاز دارد، اما در نور کم می تواند رشد کند. بهتر است توجه داشته باشید که نور را از آن دریغ نکنید اما مانند دیگر گل های آپارتمانی در تابش مستقیم نور قرار ندهید.

گیاهان بی شمار دیگری نیز هستند که می توانید از آن ها در خانه و اتاق خواب و محل کارتان استفاده کنید. شما چه گیاهانی را پیشنهاد می کنید؟

نظرات بازدیدکنندگان