تاثیر نور بر دکوراسیون داخلی

تاثیر نور بر دکوراسیون داخلی

               

تاثیر نور بر دکوراسیون داخلی

معماری بازی هنرمندانه، دقیق و خیره کننده ی مجموعه ای از احجام ترکیب شده زیر نور است. چشمان تربیت شده اند که فرم ها را زیر نور ببینند؛ سایه و روشن این فرم ها را آشکار می سازد.

" لو کوربوزیه - Le Corbusier "

از دوران ماقبل از تاریخ همواره اجسام نورانی که تجسمی از یک موجود زنده را در ذهن بیدار می کرد توسط بشر مورد ستایش و احترام قرار گرفته، این توجه بیش از اندازه به عنصر نور در اغلب فرهنگ های اولیه بشری و در آداب و رسوم جوامع مختلف در طول زمان مشاهده می شود.

قافله ی پیشرفت بشری از اجسام نورانی ماقبل از تاریخ مانند آتش و مشعل تا شمع و لامپ های شیشه ای را طی نموده و اکنون به سیستم های بس مهیج تر نورپردازی مدرن رسیده است، حتی کار را به جایی کشانده که از آن به عنوان یک علم و دانش به خصوص نام می برند.

با توجه به تغییر سبک زندگی انسان، گذار به شرایط زیستی مدرن و فاصله گذاری وی از عناصر طبیعی، ساخت و پرداخت نمونه های تصنعی به عنوان عاریه ای از طبیعت رونق یافت؛ در این میان نورپردازی بسیار مورد اهمیت قرار گرفت. چرا که نور تاثیر مهمی بر وضعیت جسمانی و روانی ما دارد تا جایی که کمبود نور یا نورپردازی نامناسب می تواند منجر به افسردگی گردد.

با این حال اما نورپردازی شاید آخرین موضوعی است که افراد طی روند طراحی و پرداخت دکوراسیون داخلی بدان می پردازند در صورتی که نورپردازی صحیح می تواند دکوراسیون یک فضا را تا حد قابل توجهی ارتقا داده و تجربه ی بهتری را به شما منتقل کند.

نورپردازی اصولی می تواند منجر به هدایت صحیح نور گردیده، عرصه هایی از روشنایی و تاریکی ایجاد نموده و بدین ترتیب فضایی یکپارچه را بدون استفاده از عناصر و مصالح جداکننده و همچنین با هزینه ای کمتر به بخش هایی مجزا تقسیم کند.

از آنجایی که زندگی انسان تحت تاثیر عوامل مختلف محیطی و فرا محیطی است و بیشترین اثرات فضای معماری از طریق رنگ و نور در وی آشکار می گردد، نور پردازی و اصول روانشناسی می تواند بنا به نیاز هر مکان به کار بسته شده و موجب القای احساساتی چون تعلق، آرامش، گرما و سرما شود.

نور پردازی لایه به لایه

وظیفه ی این مدل از نورپردازی، ایجاد روشنایی کلی در محیط به جهت دیدن پیرامون و عبور از میان اشیا است. وجود نور عمومی از باید های تامین روشنایی هر اتاق است که می توان آن را با استفاده از لوستر یا چراغ های توکار سقف تامین نمود. تابش نور عمومی پراکنده است به نحوی که درخشندگی و یا خیرگی بیش از حد ایجاد نکند.

نور پردازی متمرکز یا تاکیدی

اگر در دکوراسیون منزل خود از تابلو نقاشی، مجسمه های آنتیک، گلدان های کریستال و زینتی یا ظروف دکوری استفاده می کنید، نورپردازی متمرکز به شما کمک می کند تا جلوه ی دکوری های خود را دو چندان کنید.

نور متمرکز جزئیات و زیبایی را به خوبی نمایش داده و چشم هر بیننده ای را به سمت خود معطوف می کند. این مدل از نورپردازی به شما این امکان را می دهد که خالق صحنه های باشکوه هنری در منزل خود باشید.

به این منظور می توانید از چراغ های ریلی، دیوارکوب ها، نورهای نقطه ای و پروژکتور ها استفاده نمایید.

نور پردازی موضعی یا کاری

شما برای دقت و تمرکز بر روی فعالیت های روزمره مانند مطالعه، نوشتن، آشپزی و یا نظافت های شخصی خود احتیاج به نور بیشتری دارید که نور موضعی این امکان را برای شما فراهم می کند.

این نوع از نورپردازی متمرکز کردن روشنایی بر روی یک سطح به خصوص است که این امر توسط نور عمومی قابل دستیابی نیست.

برای خلق نور چشم نواز بهتر است از چند منبع نور به طور غیر مستقیم استفاده کنیم؛ نور موضعی می تواند در قالب چراغ مطالعه، انواع چراغ های پایه دار یا آویز در فضاهای مورد نظر به کار بسته شود.

نور پردازی تزیینی یا دکوراتیو

در کنار سه مدل نور پردازی اصلی ذکر شده، نورپردازی تزیینی هم وجود دارد که علاوه بر جنبه های دکوراتیو خود می تواند تا حدودی وظیفه هر کدام از نور های اصلی را هم به عهده بگیرد.

مانند شمعدان ها و لاله های زینتی یا آباژور های کلاسیک که در کنار تامین نور حال و هوای نوستالژیک رو هم چاشنی دکوراسیون خانه شما می کنند.

در نهایت به جهت اینکه نتیجه مطلوبی از روند نورپردازی به دست آید؛ اطمینان حاصل کنید که نورپردازی و منابع نوری منتخب شما با سبک و سیاق فضا هماهنگ باشد. با رعایت این اصول می توانید طراحی دکوراسیون خود را منحصر به فرد نموده و به طرز چشمگیری ارتقا دهید.

نظرات بازدیدکنندگان