تفاوت قابلمه های سرامیکی و گرانیتی

تفاوت قابلمه های سرامیکی و گرانیتی

تفاوت قابلمه های سرامیکی و گرانیتی

"هر آنچه لازم است درباره ی آنها بدانید"

 

زمانی که تصمیم به پخت غذایی لذیذ و دلچسب دارید، می بایست علاوه بر کیفیت مرغوب مواد اولیه مصرفی تان، به نوع ظروف پخت و پز خود نیز توجه کافی داشته باشید.

امروزه با توجه به طراحی پیچیده و تنوع ویژگی های گوناگون ظروف پخت و پز ، انتخاب و خرید بهترین نوع این ظروف برای آشپزی کمی دشوار می باشد.

فاکتورها و عوامل متعددی وجود دارد که لازم است قبل از اینکه اقدام به خرید ظروف پخت و پز کنید، با دقت کافی آنها را در نظر بگیرید.

در درجه ی اول، این جنس ظروف پخت و پز هستند که از اهمیت بیشتری برخوردارند که در بلاگی مستقل درباره آن توضیح داده ایم :

            بلاگ انواع ظروف پخت و پز 

ما در این مقاله قصد داریم با نگاهی عمیق تر به بررسی ویژگی های دو جنس محبوب و نام آشنای "گرانیت" و "سرامیک" در بین ظروف پخت و پز بپردازیم و به شما کمک خواهیم کرد تا در انتهای این مقاله بتوانید به راحتی تصمیم قاطعی جهت انتخاب بین این دو جنس داشته باشید.

 

ظروف پخت و پز سرامیکی :


بسیاری از مردم بر این باورند که قابلمه های سرامیکی لزوماً باید با پوششی داخلی به رنگ سفید باشند؛ البته با وجود اینکه پوشش های سرامیکی، اغلب به رنگ سفید و یا بژ می باشند، اما قاعده و قانونی بر این مبنا وجود ندارد و این ظروف به رنگ مشکی نیز مشاهده می گردند.

باید در نظر داشت ظروف پخت و پزی که فقط دارای "روکشی" از سرامیک هستند، در ابتدا گزینه ای ایمن و بسیار زیبا به نظر می رسند، این در حالی است که این دسته از ظروف، مواد مضر را درون خود پنهان کرده و تنها ظروف صد در صد سرامیکی هستند که برای پخت و پز کاملا امن و بی خطرند.

زیرا روکش های سرامیکی نرم دوام بالایی نداشته و پس از چندین ماه استفاده ی روزانه، ممکن است پوسته پوسته شوند و زمانی که این اتفاق رخ می دهد، سرب و کادمیم موجود در پوشش ممکن است وارد غذا و در نهایت بدنتان گردد.

مسمومیت با سرب، یکی از خطرناک ترین انواع مسمومیت با فلزات می باشد که می تواند منجر به درد شکم، سردرد، ناباروری و سایر عوارض شود. حتی در مواقعی که پوشش داخلی، بدون سرب باشد ظروف پخت و پز خراشیده و پوسته پوسته شده نیز، می توانند خطرناک باشند.

با این تفاسیر، پیشنهاد می شود به جای استفاده از ظروف دارای روکش سرامیکی، از ظروف 100 درصد سرامیکی استفاده شود، چون که از مواد کاملا طبیعی ساخته شده اند، سمی نیستند، پوسته پوسته نمی شوند و جز امن ترین و مناسب ترین گزینه ها جهت انتخاب هستند.
ظروف پخت و پز سرامیکی، در دهه ی 1960 به دلیل اینکه مواد سمی بسیار کمتری نسبت به ظروف نچسب تفلون داشتند، محبوبیت بیشتری کسب کردند.

لازم به ذکر است همه ی ظروف پخت و پز سرامیکی موجود در بازار از نظر کیفیتی یکسان نیستند، انواع سنتی این ظروف ممکن است به دلیل لعاب و کوره ی مورد استفاده، آلوده به سرب باشند و این در حالی است که ظروف پخت و پز سرامیکی مدرن، که مطابق با دستورالعمل های FDA  ساخته شده اند، فاقد هرگونه سربی هستند و برای پخت و پز روزمره ایمن می باشند.

زمانی که صحبت از سرخ کردن بدون چربی در میان می آید، قابلمه های سرامیکی به دلیل دارا بودن خاصیت نچسب، این امکان را فراهم می آورند تا غذایی عاری از روغن، و سالم را در اختیارتان قرار دهند.

در نتیجه این دسته از ظروف پخت و پز، برای افرادی که تمایل دارند غذای سالم تری مصرف کنند و میزان چربی مصرفی شان را کاهش دهند، گزینه ی بسیار مطلوبی به شمار می رود.

پیشنهاد می شود برای حفظ سلامتی بیشتر و افزایش ماندگاری ظروف پخت و پز سرامیکی، نوع مدرن آن را با کیفیت بالا از برندهای معتبر خریداری گردد.

 

 

 

ظروف پخت و پز گرانیتی :
 


ظروف پخت و پز گرانیتی بر خلاف نام خود، بدون گرانیت ساخته می شوند و تنها به علت شباهت ظاهری به سنگ گرانیت به این نام خطاب می شوند.

قابلمه های گرانیتی در درجه حرارت های بالا، بسیار مقاوم تر می باشند، به دلیل دوام بالاتر و ویژگی های منحصر به فرد خود، جایگزین بهتری برای ظروف پخت و پز سرامیکی محسوب می شوند. 

همچنین تمیز کردن این دسته از ظروف بسیار آسان می باشد و به دلیل غیر متخلخل بودن بو را جذب نمی کنند.

 

حال در مقایسه ای مزایا و معایب قابلمه های سرامیکی و گرانیتی را به صورت جداگانه بیان می کنیم:


مزایا و معایب ظروف پخت و پز سرامیکی :

 مزایا و معایب ظروف پخت و پز گرانیتی :

با توجه به آنالیز های صورت گرفته و موارد گفته شده ظروف پخت و پز گرانیتی دارای برتری بیشتری به نسبت قابلمه های سرامیکی می باشند. به دلیل مقاومت بالای حرارتی، دوام، زیبایی و سهولت شستشو، قابلمه های گرانیتی یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار امروز جهت انتخاب می باشند. البته تمامی موارد گفته شده در صورتی مورد قبول است که از برندهای معتبر با کیفیت مطلوب و مرغوبی خریداری شوند.

برای مشاهده، بررسی و خرید آنلاین انواع ظروف گرانیتی و سرامیکی و دیگر ظروف پخت و پز به لینک زیر مراجعه نمایید :

ظروف پخت و پز در سایت نومان

نظرات بازدیدکنندگان