خرید ظروف و سرویس غذاخوری چینی

خرید ظروف و سرویس غذاخوری چینی

خرید ظروف و سرویس غذاخوری چینی

زمانی که صحبت از غذا خوردن به میان می آید، نقش پر رنگ ظروف سرو و غذاخوری بیشتر احساس می شود. محققان در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که رنگ ظروف غذاخوری تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش اشتها دارد. علاوه بر آن، فاکتورهای متعدد دیگری نیز همچون سلامت و بهداشت ظروف، وزن، نقش و نگار، لعاب داخلی ظروف، تعداد پارچه و ... در انتخاب و خرید سرویس غذاخوری تاثیرگذار می باشد.

انواع ظروف غذاخوری

امروزه شاهد طیف گسترده ای از انواع ظروف و سرویس های غذا خوری می باشیم. از برخی مواردی که می توان به آنها اشاره داشت ظروف شیشه ای و پیرکس، ظروف سرامیکی، ظروف آرکوپال، ظروف چینی، ظروف بن چاینا یا چینی استخوانی می باشند که ما در ادامه به معرفی چند نمونه از آنها می پردازیم.

ظروف آرکوپال

ظروف آرکوپال با توجه به ظرافت و سبکی وزنشان، از مقاومت و دوام بسیار بالایی در برابر شکست و اختلاف دمایی برخوردارند و تقریبا 5 برابر مقاوم تر از ظروف چینی می باشند. همچنین از نظر بهداشتی ایمن هستند چون دارای سطح نفوذ ناپذیر و صافی می باشند که به راحتی شسته و تمیز می گردد و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیز می باشند.

حال به بررسی دو نوع چینی، نحوه تشخیص چینی با کیفیت و برخی برند های مطرح آن می پردازیم.

ظروف چینی "Porcelain"

این دسته از ظروف، به دلیل فرآیند پخت مطلوب در کوره، از مقاومت نسبتا خوبی برخوردارند و دایره تنوع اشکال و طرح ها در این دسته بسیار گسترده می باشد و شاهد گوناگونی بالایی از اشکال گرد، مربع و فرم های دیگر هستیم. عنصر اصلی سازنده ظروف چینی ماده ی معدنی چند لایه ای از جنس سیلیکات با نام "کائولین" یا "Kaolinite" می باشد و مواد معدنی حاوی خاک رس نیز بخشی از محتوای آن را تشکیل می دهند.

چینی استخوانی یا بن چاینا "Bone China"

در ترکیب این چینی از خاکستر استخوان (به طور معمول پودر استخوان گاو، شتر و ...) استفاده می شود. میزان مرغوبیت این ظروف به درصد استفاده از پودر استخوان درون محصول برمی گردد که بن چاینا های مرغوب بین 30 تا 50 درصد خاکستر استخوان دارند.

تفاوت های چینی و چینی استخوانی

چینی های استخوانی یا بن چاینا نسبت به چینی های معمولی بسیار ظریف تر و سبک تر هستند و از شفافیت و مرغوبیت بسیار بیشتری برخوردارند به همین خاطر از نظر قیمتی نیز در رده بالاتری قرار دارند و نیازمند مراقبت و نگهداری بیشتری بوده، به ویژه در مدل هایی که دارای تزئینات طلاکوب باشند. انواع ایرانی و خارجی این ظروف در بازار موجودند که جهت خرید پیشنهاد می گردد حتما به کیفیت ظاهری و ساخت، درجه بندی کیفی، یکدست بودن سطح و اعتبار برند آن توجه داشته باشید.

از نظر شستشو در هر دو مورد چینی معمولی و استخوانی شستشو در ماشین ظرفشویی امکان پذیر است، اما در تمامی ظروف طلاکوب همانطور که در مقالات پیشین در رابطه با کریستال ها نیز بیان شده بود، جهت افزایش عمر ماندگاری آنها بهتر است شستشو توسط دست صورت گیرد و در صورت قرار دادن در ماشین ظرفشویی در دمای پایین تر از 40 درجه شسته شوند.

خصوصیات چینی با کیفیت

  • دارای سطحی صاف، صیقلی، درخشنده و براق می باشند.
  • سطح ظرف بدون لک، فرو رفتگی و برجستگی باشد.
  • وزن متناسب ( ظروف بن چاینای مرغوب، وزن سبک تری دارند).
  • ضخامت متناسب (ظروف چینی استخوانی مرغوب نازک و با ظرافت بالایی می باشند).

در تمامی مواردی که بیان شد، رعایت این نکته در هنگام خرید ضروری است که از برندهای معتبری خرید داشته باشید تا از ویژگی های استاندارد و مطلوبی که بیان شد حداکثر بهره مندی را ببرید.

تکنولوژی ساخت ظروف چینی در ایران پیشرفت زیادی داشته است و از آنجایی که ایرانیان در انواع هنرها سررشته ای دیرینه دارند توانسته اند بسیار سریع بخشی از صادرات جهانی را در دست بگیرند. در نتیجه ظروف چینی ایرانی با کیفیتی هم سطح برند های خارجی و قیمتی بسیار مناسب تر در اختیار ایرانیان قرار گرفته است. از برند های معروف و برتر ایرانی می توان چینی زرین ایران، چینی پردیس کاشان، مقصود، توس، تقدیس و بسیاری دیگر را نام برد که به اختصار به توضیحی درباره ی دو مورد از آنها می پردازیم :

چینی زرین

یکی از معتبرترین برند های ایرانی که محصولاتش را به کشورهای اروپایی نیز صادر می کند و کیفیتی بالا و در حد برندهای خارجی دارد، چینی زرین می باشد که تنها تولید کننده ایرانی است که از تکنیک درون لعابی یا IGD"" استفاده می کند که باعث درخشندگی ظروف و افزایش مقاومت آن در مقابل خراشیدگی می شود.

تنوع سرویس های چینی زرین بسیار زیاد و کامل است و محصولات خود را در طرح های زیبا و ساده، گل دار، خال دار و ... در انواع رنگ ها با تزئینات کلاسیک و شیک طلاکوبی و نقره کوبی شده تولید می کند و بهترین انتخاب را طبق سلیقه ی خود می توانید از میان محصولات این شرکت داشته باشید.

چینی پردیس کاشان

یکی از دیگر برند های پیشنهادی از نظر کیفیت ساخت مطلوب، محصولات چینی پردیس کاشان می باشند که در طرح های مختلف و زیبا با تزئینات طلاکوبی تولید می شوند. این ظروف در 4 درجه کیفی تولید شده و هرچه کیفیت بالاتری را دارا باشند قیمت آنها نیز به نسبت افزایش خواهند داشت.

و در پایان :

مجموعه نومان سعی داشته طیف وسیعی از انواع سرویس ها و ظروف چینی با کیفیت را در کنار هم گردآوری کند تا امکان مقایسه نمونه های متنوع، انتخاب و خرید آنلاین راحت و مطمئن برای شما عزیزان فراهم شود.

برای مشاهده انواع طرح های سرویس غذاخوری چینی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

انواع سرویس های چینی و غذاخوری

نظرات بازدیدکنندگان