درباره ی رنگ ها | بخش سوم

درباره ی رنگ ها | بخش سوم

درباره ی رنگ ها | بخش سوم

در دو بخش اول این مقاله در مورد رنگ ها، ویژگی ها و تاثیرات آن ها گفتیم. در این بخش پیشنهادهایی را برای انتخاب رنگ مناسب در فضاهای مختلف خانه بیان می کنیم.

الگوی انتخاب رنگ

اتاق نشیمن :

رنگ های اتاق نشیمن را می بایست بر اساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب نمود. در وهله اول باید رنگ کف اتاق، شومینه، دیوارها را مورد توجه قرار داد تا تضادی بین رنگ وسایل و دیوارها وجود نداشته باشد چرا که ما معمولا چنین اتاقی را به مطالعه، استراحت، گوش دادن به موسیقی و گفتگو اختصاص می دهیم و از همین جهت میل نداریم هیچ موردی موجب پریشانی حواس ما گردد.

پیشنهاد این است که پرده ای کرکره ای انتخاب کنید که تضاد کمتری با رنگ دیوار های همجوار خود داشته باشند. به عنوان اصل کلی پیشنهاد می شود که برای رنگ مبلمان، قالیچه ها و رویه صندلی ها از درجات تیره تر از رنگ دیوار ها استفاده کنید. با این کار طرح اصلی اتاق نشیمن با رنگ ها در می آمیزد، بدون آنکه تضاد فاحشی میان آن ها به چشم بخورد.

می توانید با برگزیدن رنگ هایی مناسب برای وسایلی چون آباژور و گیاهان تزیینی، سایه روشن های موثری به اتاق بیفزایید.

اتاق غذاخوری :

استفاده از رنگ های روشن و متوسط برای دیوارهای اتاق، فضای شاد و گرم و دوستانه ای را فراهم می آورد. پیشنهاد می شود رنگ هایی را برگزینید که با رنگ های طبیعی غذا همگون باشد.

از آنجایی که رنگ های خیلی پریده رنگ مانند رنگ های سبز و زرد یادآور بیماری و ناخوشی هستند، بهتر است از انتخاب این رنگ ها برای اتاق غذاخوری بپرهیزید. رنگ های متضاد را می توان در بخش های کوچکی از این اتاق مانند رومیزی یا دستمال سفره بکار برد.

آشپزخانه :

به ندرت پیش می آید که آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد. برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنید که تحریک بخش باشند. بدین منظور توجه خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید.

این رنگ ها باعث تقویت هوشیاری می شوند و محرک قدرت خالقانه هستند. برای رنگ آمیزی سطوح مسطح آشپزخانه مانند سطح کابینت ها و... می توان از رنگ هایی متضاد استفاده کرد. این کار باعث انعکاس نور بیشتری از سطوح می شود.

اتاق خواب :

این اتاق محلی است برای استراحت کردن و آرامش یافتن. پیشنهاد می شود به جای استفاده از رنگ های متضاد و تند، رنگ های ملیحی را برای این اتاق انتخاب کنید.

آب و هوای محل زندگی تان را مد نظر داشته باشید. درمناطق سردسیر، رنگ های گرم انتهای طیف رنگی، رنگ های مناسبی هستند و در مناطقی که آب و هوای گرم تری دارند، رنگ های سرد انتهای طیف، رنگ های نیرو بخشی به شمار می آیند.

اتاق بچه ها :

برای بچه های زیر سیزده سال به منظور ایجاد محیطی شاد و درخشان، رنگ های زرد و نارنجی و قرمز انتهای طیف رنگی پیشنهاد می شود.

برای سنین بالاتر، درجات روشن تر طیف های آبی، سبز و صورتی دارای ارجحیت می باشد. برای چنین اتاقی نباید از رنگ های تیره استفاده کرد. باید به نور اتاق توجه خاصی داشت تا بچه ها به هنگام مطالعه احساس خستگی نکنند.

اتاق های خواب مشترک :

در اتاق هایی که مشترکا مورد استفاده ی یک زوج قرار می گیرند، باید الگوی رنگی را به صورتی انتخاب کرد که مناسب هر دو نفر باشد. پیشنهاد می شود رنگ های تیره و یا تند را بکار نبرید چرا که این رنگ ها فضای سنگین و ناخوشایندی ایجاد می کنند. برای چنین اتاقی سفید آمیخته های ملایم و ملیحی از رنگ های صورتی، گلبهی، لیمویی و یا ارغوانی را برگزینید، چرا که رنگ های گرم و آرامش بخشی هستند.

حمام :

از آنجایی که معمولا فضاهای کوچکی را به حمام اختصاص می دهند، توصیه می شود درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای دیوارها و درجات روشن و متوسط رنگ ها برگزینید تا بدین طریق مکان دلباز تر و وسیع تر به نظر برسد.

دستشویی، وان، توالت فرنگی و کاشی ها وسایل ثابت و دائمی هستند و شاید بهتر باشد آنها را نقطه ی آغاز طرح رنگی خود در نظر بگیرید. از آنجایی که سفید و رنگ های مایل به سفید، نماد و مشوقی برای پاکیزگی می باشند، گزینه ی مناسبی برای انتخاب رنگ حمام ها هستند.

سایر رنگ های مناسب حمام، تمامی رنگ های روشن و متوسط آبی، فیروزه ای، آبی سبز، آبی روشن مایل به سبز یا سبز روشن را شامل می شود. این رنگ ها نماد عناصر طبیعی و تداعی کننده تازگی و طراوت، آب و فضاهای باز هستند.

توجه داشته باشید :

انتخاب رنگ ها بازی با رنگ ها و رنگ مایه ها و تست کردن آنها پیش از به کار بردن آنها روی دیوارها، پارچه های اثاث، درست مانند باز کردن ظرف رنگ و استفاده از آن روی دیوار، بخشی از پروسه ی دکوراسیون است. وقتی در مورد ترکیب رنگ ها برای یک اتاق خاص تصمیم می گیرید به خصوصیات فضای مورد نظر و بهبود شرایط آن با استفاده از رنگ توجه کنید. همچنین باید به شخصی که از اتاق استفاده می کند توجه کنید. معمولا مجموعه ای از علایق و سلیقه های شخصی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

نتیجه گیری :

رنگ عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال و هوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند. شناخت و آگاهی از چگونگی تاثیرات روانشناسی و فیزیولوژیکی رنگ ها بسیار مهم است و نمی توان رنگ ها را آزادانه در هر جا به کار برد، زیرا ممکن است باعث اختلال و ناراحتی های روحی، روانی و فیزیکی شود. ما باید زبان رنگ ها را درک کنیم و خواص آن ها را بشناسیم و با ترکیب و مکان نمایی مناسب آن ها، آنچه را که می خواهیم، به ناظرین و ساکنین محیط انتقال بدهیم. به طور کل اگر می خواهید خانه شما از آنچه واقعا هست بزرگتر به نظر برسد از رنگ هایی با تنالیته ی روشن تر استفاده کنید. برای افزایش اشتهای اعضای خانواده از رنگ قرمز در قسمتی از دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. با استفاده از رنگ های گرم مانند قهوه ای، قرمز، نارنجی و زرد به ویژه در فضاهای عمومی مانند نشیمن، در زمستان، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و در تابستان با کمک رنگ های سرد مانند آبی، سبز، فیروزه ای، نقره ای و ... خانه خود را با طراوت، خنک و تمیز نشان دهید. در اتاق خواب ها از رنگ های آرامش بخش، خنک و ملایم استفاده کنید. به یاد داشته باشید ترکیب رنگ های موجود در طبیعت می تواند بهترین راهنما برای انتخاب رنگ ها در دکوراسیون داخلی باشند.

نظرات بازدیدکنندگان