نقش آینه ها در دکوراسیون

نقش آینه ها در دکوراسیون

نقش آینه ها در دکوراسیون

" آینه ای بگیر و تماشای خویش کن

سوی چمن به عزم تماشا چه می روی؟ "


آینه ها از قدیم تا به امروز در ادبیات و فلسفه و دکوراسیون، حضوری پر رنگ داشته اند. شی جادویی که ما و دنیایی که در آن هستیم را به خودمان نشان می دهد و دقیقا همین مساله باعث شده تا استعاره ای باشد در متون فلسفی و عرفانی برای خود شناسی و همچنین نمادی باشد برای صداقت چرا که ما را همانطور که هستیم نشان خودمان می دهد. آینه ها اما علاوه بر ادبیات و عرفان و فلسفه جز جدایی ناپذیر زندگی روزمره ی ما نیز هستند.

تکامل آینه ها روند جالبی داشته است، در قدیم چیزی حدود ۶ هزار سال قبل از میلاد، انسان ها با صیقل دادن سنگ ها آنها را به آینه بدل می کردند.

از گذشته تاکنون استفاده کاربردی از آینه در خانه ها متداول بوده است، ولی امروزه از آینه ها به عنوان یک کالای دکوراتیو در فضاسازی ها نیز استفاده می شود. در ادامه به انواع مختلف آینه ها و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

انواع آینه های تزئینی

اگر هدف شما از خرید آینه فقط کاربرد آن است یک آینه با قاب شیک و ساده چیزی است که باید دنبال آن باشید اما اگر جنبه ی تزئینی آن نیز مد نظر شماست بهتر است در ادامه چند نمونه از انواع آینه های تزئینی را معرفی کنیم :

آینه های سنتی

قاب های سنتی بسیار زیبا هستند و فضای خانه را چند برابر گرم تر و دلنشین تر خواهند کرد. این آینه ها برای افرادی که به دکوراسیون آنتیک و سنتی و صنایع دستی علاقه مندند گزینه مناسبی هستند.

قاب آینه های منبت کاری شده چوبی، قاب های مسی و قاب هایی که از تکه های کاشی درست می شود گزینه مناسبی برای هماهنگی با دکوراسیون سنتی هستند.

آینه پتینه کاری شده

ساخت آینه های پتینه شده که با نام کهنه کاری هم شناخته می شوند، دقت و زمان زیادی می طلبد؛ دارای طرح و رنگ متنوعی هستند و شمایلی قدیمی مانند زنگار دارند.

آینه دکوراتیو

آینه های دکوراتیو اخیرا به عناصر طراحی و دکوراسیون اضافه شده اند و دنیای جدیدی در طراحی و دکوراسیون به وجود آورده اند. هدف از تولید آن ها جنبه ی تزئینی شان می باشد و در طرح ها و شکلهای هندسی متفاوتی به بازار عرضه می شوند. این آینه ها به صورت یک مجموعه، برای قرار گرفتن روی دیوار به کار می روند.

منظور از مجموعه این است که مثال یک آینه دکوراتیو هندسی می تواند از چند قطعه آینه با اشکال هندسی گوناگونی که مکمل هم هستند، ساخته شود.

آینه ونیزی

همانطور که از نامش مشخص است اصالت این آینه ها به ونیز ایتالیا بر می گردد. این آینه های دست ساز زیبا در طرح های مختلفی تولید می شوند و برای دکوراسیون خانه کاربرد بسیاری دارند.

کیفیت ساخت این آینه ها از زمانهای قدیم بسیار بالا بوده است. آینه های ونیزی دارای برش ها و ریزه کاری های فراوانی در ناحیه قاب هستند در آن ها از گرد طلا هم استفاده می شده است. این آینه ها برای دکوراسیون تجملاتی گزینه مناسبی هستند.

آینه در فنگ شویی

فنگ شویی از جمله باورها و رسوم اهالی شرق آسیا است و بر قرار دادن هر وسیله در جای خود، در منزل و محیط کار تاکید دارد و هدف از آن انتقال و وارد کردن انرژی های خوب به محیط است. در فنگ شویی آینه را نمادی از آب می دانند که به فضا آرامش، گستردگی، تازگی و آرامش می بخشد. استفاده مناسب از آینه در آرامش و بهبود حالات روانی افرادی که در آن محیط زندگی می کنند نقش به سزایی دارد.

آینه را در کدام قسمت خانه قرار دهیم ؟
  • آینه پشت میز غذاخوری : قرار دادن یک آینه بزرگ روی دیواری که میز غذاخوری تان را در کنار آن قرار دارد، ایده خالقانه ایست برای باشکوه تر کردن اتاق پذیرایی.

  • آینه روی دیوار مقابل پنجره : این ایده باعث می شود به بیننده این حس القا شود که یک پنجره دیگر هم در منزلتان وجود دارد و علاوه برآن باعث انعکاس نور می شود و به دلباز شدن فضا و روشن تر شدن آن هم کمک می شود.

  • استفاده از آینه و کنسول : میزهای کنسول از جنس های مختلف چوب، فلز، رزین و ... ساخته می شوند. ترکیب آینه ای متناسب با جنس میزتان می تواند به اتاق پذیرایی زیبایی خاصی ببخشد و رنگ و بوی تازه ای به خانه بدهد.

  • ترکیب چند آینه : استفاده از چند آینه هم شکل کوچک در کنار هم باعث زیبایی و تقارن می شود همچنین می توانید از آینه های یک شکل در سایزهای بزرگ و کوچک در کنار هم استفاده کنید.

  • در آشپزخانه : استفاده از آینه در آشپزخانه به عنوان کاشی در بین دو ردیف کابینت بالا و پایین ایده خالقانه ای است که می توانید از آن استفاده کنید. این کار آشپزخانه را پر نور تر و بزرگ تر جلوه می دهد. فقط بهتر است از آینه هایی استفاده کنید که چرکتاب باشند تا چربی که پختن غذا در محیط تولید می کند چهره زشتی به آینه ندهد.

  • در کمد : استفاده از آینه به عنوان در کمد علاوه بر پرنور کرد و بزرگ جلوه دادن محیط که قبلا هم ذکر کردیم باعث صرفه جویی در فضا می شود و با این ترفند شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.
  • در فضاهای باریک و محدود : اگر بخشی از دیوار، مکانی کوچک وجود دارد که غیر قابل استفاده مانده و می خواهید آن را پر کنید هم می توانید از آینه های باریک استفاده کنید تا چهره ی جدیدی به قسمتهای بلا استفاده خانه بدهید.

  • حمام و سرویس بهداشتی : استفاده کاربردی از آینه در سرویس بهداشتی نیز توصیه می شود.

در چه مکانی از آینه استفاده نکنیم؟

استفاده از آینه و هر وسیله دیگری در بالای تخت خواب توصیه نمی شود زیرا هنگام وقوع زلزله خطر افتادن و شکستن آنها تهدیدتان می کند. همچنین استفاده از آینه در مکان هایی که می خواهید کار یا مطالعه کنید و به تمرکز بالایی نیاز دارید نیز توصیه نمی شود. گاهی یک آینه تنها چیزیست که برای متحول کردن دکور خانه نیاز دارید. آینه ها به زیبایی و ارزش معماری داخلی میافزایند و رنگ و بویی تازه به خانه شما می بخشند. آینه ها را دریابید!

نظرات بازدیدکنندگان