پرده در دکوراسیون | این مقاله : پرده های مدرن

پرده در دکوراسیون | این مقاله : پرده های مدرن

پرده در دکوراسیون | این مقاله : پرده های مدرن

تاریخچه پیدایش پرده ها به عصر کلاسیک بر می گردد. طبق شواهد به دست آمده در یونان، ایتالیا، پمپئی اولین پرده ها پارچه های ضخیمی بودند که از آنها برای تقسیم اتاق ها استفاده میشد. موزاییک های قرن دوم تا ششم میلادی نشان می دهد پرده ها از میله های آهنی در کاخ ها و خانه ها آویزان می شدند. کاربرد پرده ها در طول تاریخ تغییر کرده است تا به امروز که علاوه بر جلوگیری از دید و نور، نقش تزئینی نیز یافته است.

انواع پرده ها

پرده ها می توانند از جنس های مختلفی باشند. پرده های پارچه ای، چوبی، کرکره ای، پلاستیکی، بامبو و زبرا.

 • حریرها : حریر ساده، حریر گل محو، حریر ابریشم، حریر شاین، حریر مات، حریر گل برجسته و ...
 • تورها : تور ساده، تور گلدار، تور راشل و ...
 • مخمل ها : مخمل کالیفرنیا، هازان، شانل، کنفی، گونی بافت، جودون، مخمل طرحدار و...
 • ساتن ها : ساتن ساده، ساتن گلدار، ساتن سیلک و...

انواع دوخت پرده ها

 • انواع دکوری : دکوری ساده، ریزشی، دکور پلیسه، پنل، پنل دو پلیسه، یقه شل، یقه شل آسترکشی، پانچ و ...
 • زمینه اصلی : پلیسه، پلیسه آسترکشی ، فلت، فلت آسترکشی، پانچ، پانچ آسترکشی، رومن و ...

پرده های مدرن

در آغاز از پرده های مدرن در مکان های عمومی مثل ادارات و کارخانه ها با پارچه ای ساده و دوخت و طراحی ابتدایی استفاده می شد ولی رفته رفته با شروع محبوبیت دکوراسیون داخلی مدرن به خانه ها و آپارتمان ها نیز راه پیدا کرد. در خانه ها نیز ابتدا از این نوع پرده در اتاق خواب ها استفاده میشد اما کم کم پرده ی مدرن راه خود را به آشپزخانه و اتاق پذیرایی هم باز کرد.

موارد استفاده از پرده های مدرن

مکان های عمومی :

از مکان هایی که در آن می توان از پرده مدرن استفاده کرد می توان به اداره ها، مطب ها، بیمارستان ها ،کارخانه ها و ... اشاره داشت. پرده های مدرن به دلیل استفاده از پارچه های ساده و گاه در طرح و رنگ های متنوع و دوخت ساده و آسان برای مکان های اداری کم هزینه و مناسب می باشند.

اتاق خواب :

انتخاب پرده مدرن برای اتاق ها بسیار خوب است چرا که امروزه با کاهش متراژ خانه ها، فضای داخلی اتاق ها کوچکتر شده است و با استفاده از این پرده ها به همراه دکوراسیون داخلی مدرن می توان در افزایش کارایی و بزرگتر نشان دادن فضا اثر گذاشت. برای اتاق خواب هایی که نورگیر نیستند بهتر است از جنس تور و حریر برای پرده استفاده شود تا نور به اتاق وارد شود. یکی دیگر از فاکتورهای اصلی در انتخاب مدل پرده برای اتاق خواب، هماهنگ بودن سرویس خواب با رنگ پرده اتاق خواب می باشد. پرده هایی که با رو تختی و سایر وسایل اتاق تناسب و هماهنگی داشته باشند، زیبایی فضای اتاق خواب را بیشتر می کنند.

آشپزخانه :

آشپزخانه بخش مهمی از خانه می باشد که تزیین فضای داخلی آن در زیبایی خانه بسیار تاثیر گذار است. بخش عمده ای از افراد خانه دار مدت زمان زیادی را در طول روز در آشپزخانه سپری می کنند پس توجه به این محیط از خانه می تواند در ایجاد حس خوب برای آن ها نقش به سزایی داشته باشد. یکی از راه های زیبا سازی آشپزخانه استفاده از پرده می باشد. در آشپزخانه ها معمولا برای راحتی کار از پرده های رولی یا زبرا استفاده می شود تا هنگام کار در آشپزخانه مزاحم نباشد و سریع کثیف نشوند.

سرویس بهداشتی :

امروزه با کوچکتر شدن فضای خانه ها معمولا حمام و سرویس بهداشتی مجاور هم قرار دارند. در همچین فضایی می توان از یک پرده ضد آب برای جداسازی فضا استفاده کرد. همچنین استفاده از پرده ضد آب برای محدود کردن فضای دوش آب نیز مناسب است.

اتاق پذیرایی :

بهتر است از این نوع پرده در کنار دکوراسیون داخلی مدرن استفاده شود تا زیبایی آن بیشتر به چشم بیاید. پرده های نوین مناسب برای اتاق پذیرایی معمولا از دو نوع پارچه حریر و یک پارچه ضخیم تر دوخته می شوند تا بتوانند طرح و رنگ را با خود به فضا بیاورند.

 • در صورتی که نشیمن تاریکی دارید، استفاده از پرده هایی با رنگ روشن و نازک توصیه می شود.

 • اگر مساحت اتاق نشیمن تان کوچک است، استفاده از پرده های ساده و یا همرنگ با دیوار را به شما پیشنهاد می کنیم زیرا می تواند فضای اتاق را بزرگتر نشان دهد.
 • در صورتی که سقف اتاق نشیمن تان بلند و فضای اتاق بزرگ است، با خیال راحت از پرده های پر نقش و نگار و طرح های خاص استفاده کنید.

 • پرده مدرن در کنار فرش هایی با طرح ساده، مبلمان مدرن و تک رنگ، اکسسوری کم و غیر تجملی و دیوارهای ساده و بی آلایش هماهنگ است.
 • استفاده از تناژ رنگ مبل و رنگ دیوارها برای رنگ پرده زیباست. ست کردن رنگ پرده با فرش ها یا مبلمان هم می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از پارچه پرده برای برخی اکسسوری ها مانند کوسن هم ایده ی خوبی است.

راه پله ها :

یکی از مکان هایی است که می توان پرده های مدرن را در آن استفاده کرد راهرو ها و راه پله ها هستند. این سبک از پرده ها برای پنجره های بلند گزینه مناسبی هستند چون هزینه تهیه و نصب پرده برای پنجره های بزرگ زیاد است و اگر این پرده ها به سبک کلاسیک باشند هزینه دو چندان می شود پس چه بهتر که از سبک مدرن برای پرده های آنها استفاده شود.

در پایان

اگر دکوراسیون منزل شما مدرن یا مینیمال است پرده های مدرن انتخاب مناسبی برای شما هستند. اما اگر منزلتان با دکور کلاسیک یا سلطنتی یا ... تزیین شده بهتر است برای انتخاب پرده ی مناسب به سراغ سبک های دیگر پرده بروید. در مقاله های بعدی به انواع دیگری از پرده ها نیز خواهیم پرداخت.

نظرات بازدیدکنندگان