چیدمان اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک

بارها شنیده ایم و خوانده ایم که از رنگ دیوار اتاق خواب کودک گرفته تا محل قرار گرفتن تخت و انتخاب وسایل تزیینی و... می توانند تاثیر زیادی بر روحیه فرزندانمان بگذارند. البته این موضوع فقط مربوط به کودکان نیست بلکه به طور کل تمامی انسان ها تحت تاثیر محیط پیرامون خود هستند. این موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شویم. برای بهتر شدن روحیه ی فرزندانمان و حتی بهینه کردن فضای اتاق خواب برای کاربردهای بیشتر، راه های بسیاری وجود دارد که در ادامه به بخشی از آن ها خواهیم پرداخت.

فضای اتاق

کودکانمان زمان زیادی را در طول روز برای بازی، استراحت، انجام تکالیف، نقاشی و ... در اتاق خود می گذرانند پس چیدمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و برای همه ی فعالیت ها مکان به خصوصی در نظر بگیرید. محل خواب و استراحت کودک باید راحت، زیبا و البته همراه با ایده ای خالقانه باشد. ایده هایی مانند :

  • تختی به شکل خانه و ماشین یا اضافه کردن یک حریر به شکل خیمه بالای تخت، استفاده از پوسترها و تابلوهای زیبای روی دیوار

  • تزیین دیوار اتاق با نقاشی های کشیده شده کودکمان تزئین یا استفاده از آلبوم ها و عکس های ویژه در مجلات و اینترنت
  • همچنین نصب یک بند رنگی روی دیوار و وصل کردن نقاشی های کودک به آن یا قاب کردن آن ها و قرار دادن آن ها روی میز

مهم ترین نکته در چیدمان اتاق کودک این است که تا جای ممکن سلیقه ی او را نیز در چیدمان اتاق در نظر بگیرید. از او بپرسید که چه رنگی دوست دارد؟ دوست دارد به دیوار اتاقش چه چیزهایی نصب کند؟ دوست دارد تختش در کجا قرار بگیرد و ... و تلاش کنید تا حد امکان از نظرات کودکتان در چیدمان نهایی اتاق بهره ببرید.

مکان بازی

کارل گروس، روانشناس کودک می گوید : " تنها وظیفه ی کودکان بازی کردن است." کودکان قست زیادی از زمان خود را در طول روز به بازی کردن سپری می کنند. کودکان از طریق بازی با ما و دنیای اطراف خود ارتباط برقرار می کنند و بسیاری از مهارت های حرکتی، کلامی، ذهنی و... خود را از طریق بازی کردن تقویت می کنند. بازی ها در روند مراحل رشد کودک بسیار مهم هستند.

برای انتخاب فضای بازی کودک قسمتی را انتخاب کنید که کودک در آنجا به راحتی امکان بازی داشته باشد و حتی اگر خواست دوستانش را به اتاقش دعوت کند، جای کافی برای آنها وجود داشته باشد.

محبوب ترین آیتم های فضای بازی برای کودکان، یک خیمه بازی سرخ پوستی، یک میز دکور دار به همراه تخته سیاه برای طراحی کردن و نقاشی و ساختن اسباب بازی و همچنین فضای یک آشپزخانه کوچک در اتاق دختر بچه ها برای بازی های مخصوص به خودشان است.

تا جای ممکن سعی کنید فضا و وسایلی را در اختیار کودک خود قرار دهید که او چه به تنهایی چه با دیگران بتواند بازی های خالقانه و آزادانه ای در آن فضا و با آن وسایل انجام دهد. آزادی و ابتکار عمل در انجام بازی ها باعث تقویت هر چه بیشتر خالقیت و قدرت تفکر کودک می شود.

نظم اتاق

باید کمد های دیواری و کشوهای اتاق خواب را با خلاقیت خود مرتب و منظم کنیم تا فرزندمان از کودکی منظم بودن را از ما بیاموزد. در مرتب سازی کشوها و کمدها نیز حتما از کودکتان بخواهید تا شما را همراهی کند. سعی کنید این فعالیت ها را به شکل یک بازی در بیاورید تا انجام آن برای کودکتان دلنشین تر باشد.

در گوشه ای از اتاق، قفسه کتاب، میز و صندلی و چراغ مطالعه ای بگذارید تا کودک برای کتاب خواندن تشویق شود. می توانید از قفسه های چند طبقه در اتاق استفاده کنید برای بهینه سازی فضا و طبقه ای از آن را، برای گذاشتن اسباب بازی های کودک مورد استفاده قرار دهید و در طبقه ای دیگر کتاب و کار دستی اش را بگذارید.

تخت خواب

بهتر است تخت کودک را به عریض ترین دیوار اتاق خواب که ترجیحا روبروی در اتاق و دور از پنجره باشد، تکیه دهید و از قرار دادن وسایل دکوری بالای تخت خودداری کنید.

تم اتاق

شخصیت افراد از دوران کودکی شکل می گیرد و اتاق کودک می تواند نشان دهنده شخصیت او باشد. پس برای کامل شدن شخصیت کودک بهتر است او را در انتخاب رنگ اتاقش آزاد بگذاریم و از او نظر خواهی کنیم. اما اگر کودکتان کوچکتر از آن است که رنگ مورد علاقه خود را بیان کند، بهتر است از رنگ هایی که موجب نشاط و آرامش روحیه کودک می شود استفاده کنیم. رنگ های روشن مثل آبی، زرد، صورتی، بنفش، سبز، نارنجی و طوسی روشن.

بچه ها زمان زیادی را در طول روز در اتاق می گذرانند پس مطالبی که در این مقاله ذکر کردیم را در طراحی اتاق کودک در نظر بگیرید تا فضای دلچسب و زیبایی برایشان ایجاد کنید. خوشحال می شویم شما نیز تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان